W ubiegły wtorek w naszej szkole wszyscy uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak prawdziwi kucharze. Wszystko to za sprawą zajęć kulinarnych przeprowadzonych pod tytułem Masterchef po naszemu. Uczestnicy zajęć otrzymali do dyspozycji te same składniki z których przygotowali zdrowe i smaczne sałatki warzywne. Jednak BHP przede wszystkim więc najpierw dokładne mycie rąk, odzież ochronna w postaci rękawiczek i na końcu oczywiście fartuszki.

Poszczególne grupy udały się do swoich stanowisk i wnet nastąpiło wielkie siekanie, krojenie, obieranie, mycie, wycieranie, podsmażanie, mieszanie i dekorowanie wszystko pod czujnym okiem opiekunów i wychowawców. Szkoła momentalnie wypełniła się wonią świeżych ziół, zapachem krojonych warzyw oraz odgłosem siekanych składników. Zarówno maluchy z zerówki jak i starszaki z pozostałych klas bardzo sprawnie uwinęli się z przygotowaniem swoich dań wieńcząc ich smak sosami własnej receptury. Każda grupa dodała do swojej sałatki inny wyróżniający się składnik. Można było znaleźć melona, szynkę parmeńską, kulki sera mozzarelli, ziarna słonecznika, pestki dyni a nawet świeżo zerwane zioła.

Pani Bożenka, nasza niezastąpiona i pełna pomysłów kucharka przygotowała wraz z Panią Justyną przepyszne i świeżutkie bagietki z masełkiem czosnkowym, które cieszyły się wcale nie mniejszym uznaniem niż wykonane sałatki. Gdy dania były już gotowe udaliśmy się do stołówki gdzie nastąpiła prezentacja poszczególnych sałatek oraz wstępna degustacja i ocena wykonania. Pani Bożenka wraz z Panią Dyrektor podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i cennymi uwagami dotyczącymi smaku, estetyki wykonania, prezentacji i użycia nietypowych składników.

Na koniec wszyscy uczniowie zasiedli do stołów i ten długo wyczekiwany moment nastąpił – degustacja!!! Każdy mógł spróbować sałatki innej grupy, wymienić się uwagami i spostrzeżeniami. Uzupełnieniem posiłku była przygotowana przez Panią Bożenkę i Justynę lemoniada wykonana ze świeżych pomarańczy, cytryny i raniutko zerwanej z krzaka mięty. Wszyscy jedli aż uszy im się trzęsły. Był to świetny moment integracji,  czas do rozmów i budowania wzajemnych relacji.


                Dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość realizacji tych zajęć, za pomoc i zaangażowanie. Dziękujemy Pani Bożence i Pani Justynie za to, że czuwały i służyły radą i pomocą. Dziękujemy nauczycielom i opiekunom za nadzorowanie. A tak poza kamerą…żaden palec nie ucierpiał i włos nikomu nie spadł z głowy podczas realizacji zajęć.
                Krótka fotorelacja foto i wideo z wydarzenia znajduje się poniżej.