W Warszawie byliśmy na wycieczce już nie raz. Ale w tak wyjątkowym miejscu jak to – po raz pierwszy.
Dzięki życzliwości oraz pomocy absolwenta naszej szkoły w Lisiowólce, kapitanowi Szymonowi Kaźmierukowi mogliśmy zobaczyć od podszewki funkcjonowanie I-szej Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

To właśnie stąd odprawiane są loty najważniejszych osób w państwie oraz tutaj przylatują delegacje rządowe z całego świata. Przez chwilę mogliśmy sie poczuć naprawdę wyjątkowo. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Salę Pamięci w której poznaliśmy historię powstania bazy lotniczej. Następnie udaliśmy sie do hangarów jednostki w których stały helikoptery. Między innymi MI8 oraz Sokoły. Mogliśmy wejść do środka i z bliska zobaczyć wszystkie przyrządy a nawet usiąść na siedzeniach. Natomiast w sąsiednim hangarze stały okazałe Boeing 737-800 oraz Gulfstream-550 oraz załoga obsługi naziemnej z którą mogliśmy chwilę porozmawiać i dowiedzieć się wszelkich ciekawostek dotyczących statków powietrznych będących na wyposażeniu bazy.

Po wyjściu z hangarów udaliśmy się do terminala dla VIPów gdzie zobaczyliśmy jak wygląda odprawa znamienitych osobistości. Przeskanowaliśmy plecaki na specjalnym urządzeniu rentgenowskim, następnie na kolejnym stanowisku laser sprawdził czy w butelkach nie znajdują się niedozwolone płyny po czym udaliśmy się do poczekalni skąd autobusem pojechaliśmy na płytę lotniska.

Na koniec naszego pobytu z bazie udaliśmy się do jednostki wojskowej straży pożarnej gdzie czekał na nas komendant który opowiedział o funkcjonowaniu jednostki oraz zakresie prac wykonywanych przez załogę. Mogliśmy przymierzyć kombinezony strażackie oraz hełmy a na koniec weszliśmy do gaśniczego wozu bojowego w którym każdy zrobił sobie zdjęcie. Dwie godziny minęły niepostrzeżenie.

Następnie udaliśmy się na III piętro lotniska Chopina gdzie czekał na nas pyszny obiadek a potem weszliśmy na taras widokowy skąd obserwowaliśmy przyloty i odloty samolotów.

Kolejnym punktem wycieczki był dom zagadek do którego udaliśmy się autobusem na ulicę Kolejową.
Z zewnątrz niepozorny budynek w którym na pierwszym piętrze mieści się Escape Room przywitał nas zaproszeniem do odbycia przygody i spróbowania swoich sił intelektualnych oraz bystrości podczas wyznaczonego zadania. Całość grupy podzielono na trzy kategorie wiekowe, przydzielono opiekuna i udaliśmy się do wyznaczonych pokoi zaraz po tym jak wysłuchaliśmy zasad i środków bezpieczeństwa obowiązujących w obiekcie. To był świetny moment w którym można było zaobserwować umiejętność pracy w grupie, zarządzania, podejmowania decyzji oraz umiejętności podporządkowania się. Podczas godziny każda grupa miała za zadanie wydostać się z pomieszczenia wykonując rozmaite zagadki oraz obliczenia matematyczne i logiczne. Każda grupa była zadowolona i z powodzeniem poradziła sobie ze wszystkimi przeciwnościami.

W drodze powrotnej oczywiście obowiązkowy punkt wycieczki, a więc wizyta w McDonald’s 😉

Jeszcze raz dziękujemy kapitanowi Szymonowi Kaźmierukowi za pomoc i życzliwość podczas zorganizowania wycieczki dla uczniów naszej szkoły!!!

Poniżej kilka zdjęć:

Foto: Bąk Wiktoria