Jak się czuć bezpiecznie w sieci

https://dyskusja.biz/wp-content/uploads/2018/05/haker-blog.png


CODZIENNIE DOCHODZI DO OKOŁO 40 MILIONÓW ATAKÓW HACKERSKICH!

W internecie trwa nieustanna wojna o nasze cenne dane.
Codziennie tworzonych jest ponad 300 tysięcy nowych złośliwych oprogramowań, które mogą zarazić także twój komputer.
Zobacz co zrobić żeby nie zostać przypadkową ofiarą tej wojny i przeczytaj kilka naszych prostych porad, które zwiększą bezpieczeństwo twoich informacji.


5 GŁÓWNYCH ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU


1. UMIEJĘTNIE KORZYSTAJ Z PRZEGLĄDAREK
Bardzo ważne jest, żeby korzystać z przeglądarek uważanych za bezpieczne czyli takich jak: Chrome, Firefox, Opera czy nawet mniej znany Brave.
Poświęć te przysłowiowe 5 minut na aktualizacje przeglądarki choć w wielu przypadkach będzie znacznie krócej niż 5 min. Najlepiej aktualizuj ją od razu kiedy dostaniesz powiadomienie, ponieważ cyberprzestępcy bardzo często wykorzystują tzw. „dziury” w
oprogramowaniach żeby wykonać własny kod, który może być wirusem. Producenci mają tego świadomość i naprawiają te błędy właśnie za pomocą aktualizacji.
Wyłącz wszystkie wtyczki których nie potrzebujesz, a zapewne nie potrzebujesz niczego poza Flash Playerem. Wtyczki są źródłem tego samego rodzaju niebezpieczeństwa co nie aktualizowane przeglądarki. Czyli dzięki nim przestępcy mogą dodać swojego wirusa do twojej przeglądarki.

2. ZWRACAJ UWAGĘ CZY STRONY MAJĄ "KŁÓDECZKĘ"
Zielona kłódka – oznacza, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne, jest bowiem wyposażona w sprawdzony i ważny certyfikat bezpieczeństwa SSL. Jeśli dodatkowo w linku strony, obok zielonej kłódki, pojawi się element https, oznacza to, że jest szyfrowana i nawet jeśli złodziej przejmie twoje dane są one dla niego bezużyteczne, ponieważ nie odczyta ich. Tego typu oznaczenia powinny pojawić się na stronach, które wymagają podania tzw. danych wrażliwych, czyli loginu i hasła dostępu.

3. UŻYWAJ BEZPIECZNIE HASŁA
Hasło to podstawowe narzędzie, które chroni nasze cenne dane. Jeżeli nie chcesz za bardzo ułatwić pracy internetowym przestępcom powinieneś stosować kilka zasad:
– Stosuj długie i skomplikowane hasła, im ono jest dłuższe i posiada więcej znaków, tym trudniejsze jest do złamania.
– Tam gdzie jest to możliwe stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Ochroni twoje konto, w przypadku przejęcia Twojego hasła na przykład po logowaniu się do Facebooka na komputerze kolegi. Atakujący aby mieć dostęp do Twojego konta będzie potrzebował także na przykład kodu SMS z twojego telefonu.
– Staraj się nie używać tych samych haseł na serwisach, z których korzystasz. Zmiana haseł co jakiś czas również zwiększy bezpieczeństwo Twojego konta Jeżeli zapamiętywanie nowych i skomplikowanych haseł jest dla ciebie zbyt uciążliwe, zastosuj prosty menadżer haseł na przykład True Key.

4. ZWRACAJ UWAGĘ NA NIEZNANE LINKI
Staraj się nie korzystać z linków które umożliwiają szybkie przekierowanie na „oficjalną” stronę logowania Facebooka, Twittera oraz stronę twojego banku. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje przejąć twoje dane logowania, poprzez podstawienie podobnie wyglądającej witryny. Jeżeli wiadomość lub mail, przez który otrzymałeś link do strony, wygląda podejrzanie pod żadnym warunkiem nie klikaj w niego. Lepiej czasami się „pomęczyć” i wejść na stronę ręcznie niż paść ofiarą hackera.

5. Z ROZWAGĄ POBIERAJ PLIKI Z INTERNETU
Jeżeli mail wydaje ci się podejrzany i nie wiesz od kogo jest, nie otwieraj pliku który jest w załączniku. Nawet niewinny plik PDF może zawierać złośliwy kod który wykona się kiedy go otworzysz. Antywirus nie zawsze może nas ostrzec, więc pobieraj pliki mądrze!

BARDZO NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKIEM OBECNIE PANUJĄCYM WŚRÓD DZISIEJSZEJ MŁODZIEŻY JEST TAK ZWANY FONOHOLIZM.

Poniżej infografika omawiająca krótko to zjawisko.
W sieci bardzo często dochodzi też do przemocy. Wszech obecny hejt, stalking, czy bulling. To bardzo poważne zjawiska które mogą doprowadzić do poważnych skutków.
Internet jest świetnym narzędziem, bo czujemy się anonimowo, jednak bądźmy świadomi, że tak samo jak w realu tak samo w sieci każda nasza aktywność zostawia cyfrowy ślad po którym odpowiednie służby czy jednostki są w stanie dotrzeć do osoby która dopuściła się danego wykroczenia. Zanim cokolwiek napiszesz w sieci lub umieścisz zastanów się dwa razy.(źródło danych jak i infografik: www.nask.pl oraz fundacja dbam o mój zsięg